Grime.cz: Example 02/2008

28. září 2011 v 13:24 |  Recension, Articles

Nalezla jsem další, sice trochu starší rozhovor z českých stránek a tudíž na Grime.cz. Těší mě to, to ano, ale proč se o něm u nás nepíše i teď a ve větší míře? ..je mi to trochu záhadou..

,,Vytvořil jsem jedno z nejlepších rapových alb, které kdy britský umělec udělal!"


PHI: Ahoj, myslím, že tě u nás ještě spousta lidí nezná, tak to pojďme změnit. Kdo jsi a co reprezentuješ?
Example: Čau, jsem Example, rapper z Hammersmith&Fulham z Londýna [pozn., západní Londýn, vnitřní část]. Reprezentuju smolaře, dobrou muziku a kuřecí jídelnu Nando's.


Jsi upsaný pod label The Beats Mikea Skinnera, jsi tu spokojený? Jaké to je dělat s ním?
No, byl jsem upsaný pod Mikeův label, dokud nepřestal existovat, stalo se to zrovna před Vánoci. Hudební průmysl je stará srandovní věc, takže abych byl upřímný, nebylo to nic překvapujícího. Jsem jen rád, že se moje album dostalo do britských obchodů před tím, než label skončil. Co se týká ,,dělání s Mikem", nikdy jsme neměli takový vztah. Většinu našeho byznysu a rozhovorů jsme řešili přes e-mail, přesto se mezi námi vytvořilo pouto při The Beats/Streets Tour po Skotsku v minulém roce. Jsme si v některých věcech velice podobní a v jiných zároveň hodně rozdílní. Mám rád, co Mike dělá, ale nikdy jsme si spolu skutečně nesedli do studia a nepracovali na společné věci.


Vypadá to, že sbírá jenom originální umělce - stačí se podívat na Mitchel Brothers, Prof. Greena… co tebe vlastně inspiruje?
Chtěl bych říct, že hodně inspirace nacházím u svých rodičů - chci být úspěšný, respektovaný, šťastný a mít jednoho dne pořádnou rodinu. Co se týká muziky, inspirují mě různorodí lidé jako The Kinks, T-Rex, Kanye West, Common, Rolling Stones, Pharoahe Monch a spousta lidí z UK Garage scény, ale rozhodně lidi jako Mike a Dizzee Rascal mě inspirují k tomu, abych něčeho v hudebním průmyslu dosáhnul.


Zajímavé jsou také tvé klipy, kdo vlastně vytváří scénáře? Viděl jsem je myslím všechny a docela jsem si je užil… například Mikeova role v You Can't Rap je skutečně vynikající…
Režisérem You Cant Rap, Who Needs Sunshine, I Don't Want To a také mého nového videa Me & Mandy je můj kámoš Henry. Vždycky si spolu sedneme a řešíme, jak by mělo vypadat podle našich představ. Počáteční myšlenka je obyčejně jeho, pak ji společně rozvíjíme ještě s mým producentem Rusherem. Rusher a já jsme se potkali na univerzitě při studiu filmové režie, takže se rádi zapojujeme do procesu tvorby videa co nejvíce.


Vydal jsi CD We Didn't Invent The Remix, nedávno jsi vydal své debutové album What We Made (17 října). Co na něm můžeme najít?
What We Made, hmmm, jak to popsat? No, je na něm hodně samplingu z věcí od The Carpenters po Muddy Waterse, ukrajinskou operu, po nějaký starý Motown. A témata se pohybují od vztahů po cestování čase, nespavost, drogy a destrukci lidstva, je to skutečně pořadný mix - samozřejmě se spoustou humoru. Jedno z nejlepších rapových alb, které kdy udělal britský umělec, si myslím. Haha, doufám. Chtěli jsme, aby tohle album odráželo drzý postoj, podobně jakoDe La Soul / Beastie Boys.


A co tohle album znamená přímo pro tebe? Co sděluje?
Znamená, že si můžu slibně vydělat na živobytí a dělat přitom to, co miluji. Ale je to muzika a muzika je zábava - doufám, že se lidi tímhle albem pobaví.


A kdo na něj vlastně udělal beaty?
Pan Rusher, dělá pro mě všechny beaty a bude dělat i do budoucna.


Máš venku tři singly, čtvrtý So Many Roads se právě dostal ven [v současnosti je už pochopielně venku déle]. Co se chystáš dělat teď? Plánuješ tour, nový materiál, mixtape…?
Začneme dělat na novém albu, velice brzy. Rád bych, aby ze začátku roku 2008 vyšel další mixtape a to album v říjnu 2008. Taky budeme v březnu na tour a nějakých festivalech.


Zpět k tvému vydanému albu. Titulní What We Made je uvědomělý track, takže se musíš zajímat i o vážnější otázky - co si myslíš o dnešní společnosti?
Myslím si, že jsme všichni trochu zkažení, ale na druhou stranu lidstvo bylo zkažené od samého začátku. Vždycky jsme byli destruktivní stvoření, teď je to jen o tom, že máme o hodně více technologií a vynálezů k posrání mnohem více věcí, než bychom mohli před 200 lety. Přesto jsem docela spokojený.


Jaká byla oblast Černobylu, když jsi tam točil jeden ze svých klipů? [titulní What We Made] Byli jsme v České rebublice (tehdy před rokem 1989 ještě v Československu) částečně výbuchem Černobylu zasaženi, takže je to pro nás docela blízké téma…
Bylo to strašidelné a taky hodně vzrušující. Pravděpodobně zkušenost, která mi v mém životě nejvíc otevřela oči. Necítím se příliš silný ohledně mnoha věcí na politické úrovni, ale jaderná energie je jedna z věcí, na kterou mám jasný názor.


Zašel jsi tam do lesa nasbírat nějaké obrovské houby? Mám na mysli normální, ne halucinogenní, samozřejmě :) ).
Tak to jsem propásl. Mám ale nějaké komunistické plakáty, takže bych je mohl sřelit na eBayi.


Blíží se nám to ke konci, jaké máš vlastně oblíbence v řadách MCs? Kdo tě v současnosti nejvíc bere?
Common je teď nejlepší rapper na světě. Máme hodně dobrých rapperů i u nás v UK, ale nikdo z nich si nestojí tak pevně. Common byl dobrý spoustu let, stejně jako Ghostface. Poslouchal jsem Wu-Tang a Snoop Dogga když jsem byl mladší, ale v posledních letech posílají ven spoustu sraček.


Ok, myslím, že by to stačilo, je něco, na co jsem se nezeptal?
Na moje prádlo - moje pračka je rozbitá, takže to jdu vyřešit do prádelny… bye
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama