Example - rapper, co se nevzteká

17. srpna 2011 v 20:35 |  Recension, Articles

Cháá, objevila jsem asi vůbec první český článek o Examplovi! A když myslím první, myslím tím z roku 2007, kdy jsem o něm neměla ani ponětí a myslím, že nejsem sama!
Díky díky idnes.cz

Není z chudých poměrů, nežije na okraji společnosti, nepoznal rasový útisk, v textech neodkrývá srdcervoucí sociální dramata, má dobré vzdělání a přece patří k nadějím britského rapu.

A pak, že bílí muži neumějí skákat...
"Můj největší idol je určitě Jay-Z," říká pětadvacetlietý Elliot Gleave aka Example, "toho mám nastudovanýho fakt důkladně. A obdivuju Stevieho Wondera. Jednou jsem ho dokonce potkal a mám s ním i fotku. Akorát škoda, že na ní Stevie kouká úplně jiným směrem..."
Možná i vás ve škole učili, že "např." se anglicky píše jako "i.e.", tedy jako zkratka pro "id est". Myslí si to i hodně Angličanů, přestože správně je "exempli gratia", zkráceně "e.g.". Stejně jako iniciály tohoto stále populárnějšího londýnského rappera, který si právě proto začal říkat "Příklad".
Example ale není jen další rapper, kterého Mike Skinner uvázal u svého labelu The Beats. Předně se Skinner na Examplově letošním debutu What We Made nepodílel jinak, než jako vydavatel. Žádné dodané beaty, žádný pedagogický dozor. Všechno je dílem Elliota a jeho parťáka, producenta Rushera. Nepočítáme-li kvantum samplů (třeba polozapomenuté skladby Confide In Me od Kylie) a několik hostů (za všechny James Smith z Hadouken!).
Minimálně jedna spojitost se Skinnerem tu ale je. I Example je bílý kluk, co rap nebere jako smrtelně vážnou disciplínu a vnáší do něj nadsázku. Jako v singlu You Can´t Rap, kde si utahuje z vlastního "dobrého původu". "Jsem docela šťastný a veselý člověk a v životě jsem měl dost kliku, takže nejsem nasranej jako spousta jinejch rapperů," říká Elliot. "Znám hodně lidí, co mají důvod ke vzteku, ale já k nim nepatřím."
Album What We Made mělo původně vyjít už v červenci a jeho odklad na září Example omlouval právě množstvím samplů, které bylo třeba ošéfovat. Kdyby to stihl, mohl se Example vyhnout hitparádovému střetu s Kanye Westem a 50 Centem, kteří nakonec svoje novinky taky z léta přeložili na podzim. Nicméně pokud vás opusy těchto dvou hiphopových mogulů zklamaly, možná vám jeden vybledlý čahoun zase vrátí chuť k jídlu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama